Заболяванията на венците могат да бъдат разрушителни, ако не се лекуват. Според изследователи има риск резултатът да бъде и загуба на зъб, а също така те свързват проблемите с венците и с хронични възпалителни заболявания, включително диабет и сърдечносъдови болести. Повечето хора са добре запознати с основите по отношение на устната хигиена – четкане на зъбите два пъти дневно с кръгови движения и ежедневно почистване с конец. Когато става дума за изплакване след миене на зъбите, е вероятно много от нас да пропускат ключов момент, който да допринесе за развитието на заболяване на венците.
Големият дебат – да изплакваме или не?
Повечето от нас са свикнали да изплакват уста веднага след като приключат с четкането на зъбите. Това е естествената финална стъпка на процеса. Според изследователи това може да има обратен ефект, особено ако четкането на зъбите е било по-кратко от две минути.Когато устата се изплаква непосредствено след измиването на зъбите, се „отмиват“ и всички ползи, които флуоридът предоставя.
Ако не изплакваме устата веднага след като измием зъбите, се осигурява повече време за действие на флуорида, за да може да предостави защита. Въпреки това има и данни, според които веществото може да бъде токсично и прекомерното излагане крие риск от повече вреди, отколкото ползи. Специалистите съветват, ако все пак трябва да изплакнем устата веднага след като сме приключили с четкането на зъбите, то се случва с малко вода, примесена с пастата за зъби, след което устата не се изплаква повторно. Така флуоридът може да действа повече време. Ако все пак решим да изплакваме устата непосредствено след четкане на зъбите, е препоръчително да четкането с паста за зъби да трае не по-малко от две минути.
puls.bg
Четете още: Любовен хороскоп за 19-25 декември 2016