Правилната стойка е в пряка зависимост от кондицията и цялостното състояние на раменния пояс, гръбната и коремна мускулатура. Несиметрично развитата мускулатура и неправилната стойка са основните виновници за развитието на гръбначните изкривявания при подрастващите, и сковаността и болките в областта на гръбнака при възрастните.Вижте кои са основните причини за възникване на опасни изкривявания и как да ги предотвратите:
1) Поражения, нанесени от травми или прекарани заболявания, които засягат или изменят костната система. Тук влизат и занимания със спорт, който развива неравномерно мускулатурата на детското тяло, което нарушава правилната му симетрия. Причината е, че гръбначният стълб не е достатъчно стабилизиран и лесно се поддава на увреждания и деформации.
2) Влияния на обкръжаващата среда:
• Използването на неподходяща за ръста училищна и домашна мебел.
• Тежките ученически чанти.
• Качеството на повърхността за сън – използването на деформиран или мек матрак, както и височината на възглавницата са предпоставки за нарушаване на правилната стойка в процеса на израстване.
• Продължително седене в една поза и на едно място. Често срещано явление когато децата играят пред компютър или с мобилно устройство. Несъзнателно те „замръзват“ в една поза, а това се оказва пагубно за мускулатурата им.
3) Вредни навици
• Стоенето с отпуснат един и същ крак.
• Неправилна походка/стойка с изнесена глава напред, отпуснат корем и свити рамене.
• Носене на ученическа чанта на едно рамо или с една и съща ръка.
• Неправилното седене на чина/стола и четенето в легнала позиция.
4) Бичът на модата
Причина могат да бъдат прекалено тесните и ограничаващи нормалното движение на тялото дрехи, неудобни обувки без ортопедични извивки, което предразполага към плоскостъпие, а оттам към неправилна стойка.
5) Дефекти в сетивните органи предполагат затруднения при чуване и виждане, следователно стремеж към нагаждане на тялото с цел компенсация.
6) Пубертетът е период, който се характеризира с бързо израстване и развитие. Несвикнали с височината си младежи, започват да ходят приведени, а момичетата срамувайки се от развиващия им се бюст се опитват да го прикрият.
Подобно поведение води до нарушаване на правилната стойка, което впоследствие причинява трайно изкривяване на гръбначния стълб.