На церемония в Градската художествена галерия във Варна бяха наградени победителите в конкурса за есе „Този безкраен свят“. Литературната надпревара се организира от Първа езикова гимназия, Министерството на образованието и науката, община Варна и фондация „Българска памет“.
Първото издание на конкурса е през далечната 2005 г. През следващите 12 години той се налага като национална надпревара, а понякога прескача и границите на страната. През тази година свои творби за конкурса са изпратили представители на българската диаспора в Украйна, Молдова и Сърбия. „Насърчаваме децата, като изхождат от гордостта си от своя произход, да разсъждават на общочовешки теми, като използват двата най-популярни езика в ЕС – немски и английски. Искаме те да станат достойни граждани не само на страната си, но и на европейското семейство“, подчерта пред Медийна група „Черно море“ д-р Милен Врабевски, председател на фондация „Българска памет“. Като бивш възпитаник на Първа езикова гимназия той подава ръка на конкурса „Този безкраен свят“ още от първото му издание. Д-р Милен Врабевски по традиция връчи специалната награда на фондация „Българска памет“ за произведение, базирано на националната идентичност, тъй като, както самият той подчерта, националната идентичност не изключва европейското мислене, напротив. „В нашето време на компрометирани морални ценности е хубаво да възпитаваме деца с европейска визия, да им предоставяме възможност да се развиват и да им даваме път в живота. Смятам, че постигаме целта си и доказателство за това е масовото участие в конкурса. Щастлив съм, че все по-качествени произведения се предлагат за оценка на компетентното жури. Все по-сърцато младежите изпитват необходимостта да допринасят за развитието на едно хармонично общество“, каза още Милен Врабевски.
Тази година 115-те участници в конкурса са творили на немски и английски по темата „Ключът“. Една от наградите заслужи Марина Андреева. Въпреки че се изразява прекрасно на немски език, момичето не мисли за бъдеще в чужбина, а иска да остане в България. „Аз отдавна пиша на български, но не очаквах да спечеля награда. Да се пише на чужд език, е по-трудно, всичко звучи различно, но искам да посъветвам всички, които имат желание, да не се отказват, да пишат това, което чувстват, и да вярват, че могат да успеят“, сподели Марина.
Общо 10 бяха раздадените награди, връчени от директора на общинската дирекция „Образование и младежки дейности“ Лилия Христова. Тя бяха получени от младежи от Варна, Благоевград, Пловдив, Плевен, Полски Тръмбеш, Велико Търново, Благоевград и Кърджали.
Специалната награда на фондация “Българска памет” заслужи Борислав Дончев от Петрич.
Полина Петрова Снимки Пламен Гутинов