Развитието на Североизточния район обсъдиха областни управители, кметове, експерти и представители на министерствата на заседание във Варна.
"Децентрализацията, която трябва да се осъществи до 2019 г. е от приоритетно значение за региона", заяви областният управител на Варна, Стоян Пасев. Той подчерта, че проблемите за всеки регион са специфични и е от особено значение отделните райони да имат възможност сами да насочват средствата си там, където е необходимо.
"Чрез отделните сдружения, сред които и новоучреденият Варненски черноморски туристически район, ще се реализира стратегията за развитие на Североизтока. Варна е туристически регион и именно туризмът, който формира 15% от брутния вътрешен продукт на страната е основната дейност, а до края на годината се очаква да стартира и пилотният проект за еко-туризъм на местно ниво", допълни Стоян Пасев.
"Отдавна с колегите от курортен комплекс Албена, които са членове на сдружението „Черноморска ривиера-Добруджа“, имаме идея за велопътека от Албена до Констанца, а може да я свържем и с Дунава", обяви за Медийна група „Черно море“, Бранимир Ханджиев – гл. директор на Българската стопанска камара и член на Регионалния съвет за развитие в Североизточния регион .
"Ние сме единствен български член на „Бизнес Юръп“, най-голямата европейска бизнес организация, и в рамките на председателството на България в ЕС предложихме да проведем среща в района на Варна, посветена на значението на Черноморския регион", уточни Бранимир Ханджиев.
На срещата предстои да бъдат обсъдени всички въпроси, свързани с опазването на околната среда, търговията и транспорта. "Искаме да се противопоставим на г-н Юнкер, който разделя Европа на периферии и център. Периферии няма, всичко е едно цяло, а Черноморския регион е една много важна част за Европа, каза още Ханджиев. - В момента работим с нашите австрийски колеги, тъй като Австрия е следващият председател в ЕС, за свързване на Черноморския регион с т.нар. Дунавска стратегия", завърши той.
Мариана Стойкова