Над 1,3 млн. българи са избрали за почивка Черноморието

Повече от 60% са почивали или ще почиват извън мястото, където живеят през това лято, показва експресен сондаж на „Галъп интернешънъл“

Над 1,3 млн. българи са избрали за почивка Черноморието

Българското Черноморие остава предпочитана дестинация за лятна почивка за българите и през това лято. Вече над 1,3 милиона пълнолетни българи са почивали на родното Черноморие, а още на половин милион явно им предстои да го посетят. Това показват данните от експресен телефонен сондаж на „Галъп интернешънъл“.

 

Допитването е проведено сред 800 пълнолетни българи чрез панелна методика, която позволява национална представителност на данните. В сондажа 37% заявяват, че са били на лятна почивка, което означава около 2 млн. души. А 68% от тях твърдят, че са избрали българското Черноморие, което е над 1,3 млн. души. Ако в сметката се прибавят и децата, то това означава, че близо половината от населението на страната ни е било или ще бъде на нашето Черноморие през този летен сезон. С най-голям дял са младите до 30-годишна възраст и жителите на София. Това означава също, че спрямо очаквания брой туристи през летния сезон, повече от половината са наши сънародници. В България българският турист остава доминиращ, посочват от социологическата агенция.

 

В чужбина през това лято към настоящия момент са почивали около 350 хил. българи. Още близо толкова предстои да отидат на почивка извън страната. По-евтините условия за началото на есента са особено привлекателни, посочва се в проучването.Други 700 хил. пълнолетни българи са почивали или им предстои да почиват на други места в страната извън Черноморието.Като цяло над 60% от българите са почивали или ще почиват извън мястото, където живеят през това лято. Числото се получава от сумирането на дяловете на онези, които вече са почивали и онези, които твърдят, че ще почиват.

 

Дейността на Министерството на туризма се одобрява от малко над 50% от пълнолетните граждани, а близо една трета са по-скоро критично настроени. Същевременно контролът по плажовете от страна на министерството среща подкрепата на над 80% от интервюираните. В огромното си мнозинство българските граждани искат спазване на правилата по Черноморието и в курортите и поддържане на реда от страна на държавните и общинските органи. Изключение, но само до известна степен, в това отношение са младите хора до 30-годишна възраст, но дори и сред тази възрастова група като цяло преобладава подкрепата за повече ред в туризма у нас.

investor.bg

Четете още: Населението се топи: Ще изчезне ли България?

Коментари

Новини Варна
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата