Автомобилните инструктори във Варна излязоха протест. Той се състоя днес на паркинга на ДАИ. Недоволстващите са пуснали подписка със 148 участници от общо 250 инструктори на територията на града. Причината за демонстрациите са предвидените промени в Закона за водачите на МПС.
В протестно писмо до министъра на транспорта, изпратено във вторник, инструкторите посочват мотивите за своето недоволство. В него те изтъкват, че промените няма да повишат квалификацията на бъдещите водачи нито да намалят корупцията в сектора, а ще способстват точно обратното.
„Нашето недоволство не е от името на Съюза на автоинструкторите“ – заяви пред репортери инструкторът Атанас Балабанов. „Присъстват колеги, членуващи в съюзи и организации, но позицията, която отстояваме,е позиция на самите инструктори“ – допълни той. По негови думи в момента протестът не е съгласуван с инструкторите от цялата страна, но са налице индикации, че готови за протест са и колегите им в Кърджали, Стара Загора, Велико Търново. „Протестите ще обхванат цялата страна, ако не бъдем чути, защото исканията в различните региони на страната са почти едни и същи“, увери Балабанов.
В протестното писмо инструкторите се обявяват против увеличението на часовете за кормуване от 31 на 50, въвеждането на задължителен полигон и специални автомобили, на които курсистите ще се явяват на практически изпит. Според Атанас Балабанов въвеждането на специални автомобили ще ощети както инструкторите, така и курсистите. По негови думи по-заможните автошколи ще закупуват автомобили, идентични с изпитните по този начин търсенето ще бъде насочено не към автошкола с качествено преподаване, а към такава с определен модел коли.
Сред списъка с недоволствата отстрана на инструкторите са и предвидените санкции, които се отнасят до инструктора. За маловажна грешка преподавател-инструкторът може да получи глоба от 500 лв., а за нарушения, свързано с документацията, 3 000 лв. „Ако някой обучава без разрешително, неговата глоба също ще бъде 3 000 лв.“, поясни Атанас Балабанов.
По негови думи протестиращите изискват създаването на комисия с по един инструктор от всички областни градове, с които да бъдат обсъдени бъдещи закони и наредби. „Нека когато се правят промени, те да бъдат ефикасни и да траят продължителен период от време“ – каза още Атанас Балабанов.
Според него, ако проектозаконът бъде приет, ще има масово напускане на инструктори и изпитващи. Недостиг на кадри се наблюдава и към този момент. „Единственият начин за борба с корупцията е достойно заплащане на изпитващите и строг контрол върху тяхната дейност“ – обобщи той.
Андрей Андреев
Снимки: авторът