Варна °
fallback
Избрано
08:19 | 6 юни 2018
Обновен: 09:27 | 20 май 2025

Близо 8000 петокласници на външно оценяване по история и география

Участниците в изследванията са избрани чрез представителна извадка, като те няма да получат оценки

По материала работи: Слав Велев

Близо 8000 петокласници ще проверят знанията си по История и цивилизации и География и икономика чрез външно оценяване, което ще се състои тази седмица.

Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката (МОН).

 

Участниците в изследванията са избрани чрез представителна извадка, като те няма да получат оценки. Резултатите им ще служат за мониторинг на постиженията по двата предмета.

 

Външното оценяване по История и цивилизации е в сряда. То има за цел да проследи как учениците се справят с новата учебна програма. Оценяването обхваща 1800 деца от 78 училища в страната. Измерването ще започне в 10.00 ч. за децата, които са първа смяна, и в 13.00 ч. за обучаващите се следобед.

 

В четвъртък - 7 юни, в същите часове ще се проведе и изследването по География и икономика. В него трябва да се включат други 6000 ученици от 215 училища във всички региони на страната. Тестът ще включва 25 задачи - 18 с избираем отговор и 7 със свободен.

 

 

Анализът на резултатите ще има за цел да се проследи връзката между обема на учебното съдържание и образователните изисквания в новата учебна програма по предмета в 5-ти клас, както и дали учебното време е достатъчно за преподаването на материала. Това ще предостави възможност за оптимизиране на учебната програма при необходимост, се посочва в съобщението.

 

Инструментариумът за измерванията е подготвен от Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование съвместно с дирекция "Съдържание в предучилищното и училищното образование" в просветното министерство и с Асоциацията на професионалните географи и регионалисти.

 

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback