Пътните карти за реализация на двата проекта за модернизация на армията (за изтребители и за бронирани машини – бел. ред.) са доста амбициозни и предвиждат сключване на договори до края на годината. Това изисква серозна работа от експертите във всички ангажирани ведомства, каза пред БНР генерал Константин Попов, председател на Комисията по отбрана в НС и депутат от ГЕРБ.
Той не потвърди публикация във вестник, според която ще бъдат закупени самолети Ф-16 втора ръка. Попов поздрави Сухопътните войски за проекта за бойната машина, който предвижда 150 броя специализирана техника за
3 батальонни бойни групи на стойност 1,464 млрд. лева с ДДС. Като абсолютно условие е записано, че българската военна индустрия трябва да участва в поръчката (трансфер на лицензи, сглобяване, интегриране на нови системи у нас).
„Винаги съм бил на мнение, че трябва и трите вида въоръжени сили да се модернизират по една и съща визия, съгласувано, за да можем да развиваме Българската армия", каза Попов.
В проекта за нов тип боен самолет също са заложени условия за българско участие. Попов е категоричен, че няма да купим само част от необходимото ни оборудване, както е ставало в минали проекти.
Първите два изтребителя трябва да кацнат у нас до 2 години след сключването на договора или за около 30 месеца. Бойните машини за пехотата трябва да дойдат още през 2019 година.
Очаква се да продължи и тенденцията на нарастване на средствата за работната сила в армията, отчете генералът и допълни, че не само заплатите и техниката, но и условията на труд ще продължат да се подобряват.