Православната църква чества днес Богоявление - Йордановден, който е третият по значимост християнски празник през годината. Това е един от дванайсетте Господски и Богородични празници, известен с имената Кръщение Господне, Богоявление или Йордановден. Според библейската легенда на този ден Исус Христос е покръстен във водите на река Йордан от Йоан Кръстител. В момента на кръщението небето се отваря и Светият дух слиза върху Христос във вид на гълъб, а от небето се разнася глас: "Този е моят възлюбен син, в когото е моето благоволение". Оттук идва и названието на празника - Богоявление. Богоявление има най-древен произход сред празниците на Православната църква. Макар сведенията за него от писмените паметници да са твърде оскъдни, достатъчно ясно свидетелства за него църковният писател Климент Александрийски. Днес празникът е наричан още Кръщение Господне и Йордановден, а в различни места на страната - Кръстовден, Водици, Водокръщи. Според народното поверие през нощта срещу Богоявление в глуха доба небето се отваря и всеки, който го види, ще получи от Бог това, което си пожелае. Вярва се още, че тогава водата спира, пречиства се, след което придобива голяма сила. Затова денят е известен като Водици и Водокръщи. За здраве всички участват в освещаването на водата, когато след празничната черковна служба, свещеникът хвърля в нея Светия кръст. Въпреки обичайния за този сезон студ млади мъже скачат във водата и изваждат кръста от нея. Който го извади, бива честит и здрав през цялата година. Болни се къпят във водата, където е хвърлен кръстът. Ако хвърленият във водата кръст замръзне, това предвещава здраве и плодородие през годината. Ако времето е студено и сухо, приема се като знак за плодородна и добра година. Накрая - с китка босилек, свещеникът поръсва хората за здраве. Йордановден се смята за последен от периода на т. нар. мръсни дни. Срещу празника е третата, последна кадена вечеря. Към постните ястия на нея се прибавят орехите, суровото жито и недогорялата свещ от предишните кадени вечери. Обредната трапеза включва прясна пита, колачета, сарми с кисело зеле, пълнени чушки, зеле, фасул, орехи, вино. Днес имен ден празнуват" Йордан, Йорданка, Данчо, Дана, Боян, Богдан и Богдана.
Затварят центъра за автомобили
Във връзка с проявите по повод Богоявление от 9.30 ч. до 11.00 ч. днес ще бъде затворен за движение площад „Св. Св. Кирил и Методий“, както и отсечките: бул. „Христо Ботев“ - в участъка от ул.“Кракра“ до площад „Св. Св. Кирил и Методий“, бул. „Вл. Варненчик“ - в участъка от Централна поща до Катедралата, бул. „Мария Луиза“ – в участъка от Катедралата до ул. „Шипка“. От 10.30 ч. до 11.00 ч. затворени ще бъдат - бул.“Княз Борис І“ – в участъка от кръстовището с бул. „Цар Освободител“ до кръстовището с бул.“Сливница“, бул. „Сливница“ – в участъка от община Варна до хотел „Черно море“. От Община Варна призовават гражданите, които ще присъстват на Богоявленския ритуал на първа буна, да спазват правилата за движение и паркиране на крайбрежната алея, с цел осигуряване на нормална проходимост в района и безопасност на гражданите. Богоявленските празници във Варна започват в 8.30 ч. сутринта, когато в катедрален храм „Свето Успение Богородично“ Варненският и Великопреславски митрополит Йоан ще отслужи Тържествена Богоявленска литургия. В 10.00 ч. на площад „Св. Св. Кирил и Методий“, пред Катедралата, ще бъде извършен военния ритуал по благославяне на частите и техните бойни знамена. В 10.30 ч. шествието тръгва от Катедралния храм по бул. „Мария Луиза“, бул. „Сливница“, Морска градина, Алея на възрожденците. В 10.50 ч. ще бъдат положени венци пред паметника на Христо Ботев в алеята на възрожденците в Морската градина. В 11.30 ч. на Първа буна ще бъде извършен Велик Богоявленски водосвет.
Патриарх Неофит ще освети знамената
По повод празника българският патриарх Неофит ще оглави литургията в катедралата “Свети Александър Невски” в София. Малко след 10 часа Негово светейшество ще отслужи и Велик водосвет на площада пред катедралата. По стара традиция на Йордановден ще бъдат осветени бойните знамена, флаговете и знамената-светини на Българската армия. Ритуалът ще бъде извършен от патриарх Неофит пред паметника на Незнайния воин.
Честит празник!