Варна °
fallback
Избрано
09:29 | 13 юни 2020
Обновен: 05:24 | 16 май 2025

Морската градина на Варна се превърна в терариум (СНИМКИ)

Редица обитатели на местната фауна излязоха от скривалищата си след пандемията

По материала работи: Слав Велев

Морската градина на Варна се првърна в терариум. Различни обитатели на местната фауна излязоха от скривалищата си, след като потокът от хора в Приморския парк спадна значително, заради пандемията от коронавирус.

 

Читател на агенция "Черно море" сигнализира, че при вечерната си разходка в Морската градина се е натъкнал на редица нехарактерни обитатели на парка, само след час разходка снощи.

 

Първо е забелязал огромна жаба на алеята до Дневен център за пълнолетни лица с увреждания "Ривиера".

След това се е натъкнал и на змия, която се разхождала необезпокоявана от никого на пешеходната част от крайморската алея.

Минути по-късно, отново там, но в близките храсти е забелязал и таралеж, който стъпва тежко и чиято любима храна са змиите.

 

От години е известно, че във вилните зони около Варна има отровни змии. Случаите на ухапвания са предимно там, сочи статистиката на Клиниката по токсикология към Военноморската болница в града. Често има нападения и в близките ниви.

 

Според специалисти отровните влечуги се срещат обикновенно на сухи и каменисти места, в пътечките между лозите и много често в местнотта "Побитите камъни". Според статистиката на варенските лекари потърпевши от атаките са най често хора на възраст между 40 и 60 години.

 

Отровните змии у нас са основно усойница, пепелянка и каменарка, като такива са и най-често срещаните във Варна. Обикновено змиите не хапят хората, ако не бъдат дразнени. Влечугите са с умерена токсичност и водят преди всичко до локални поражения на мястото на ухапване. Отровата трябва да не се изсмуква и мястото на ухапване да не се реже с нож. Важно е да не се пристяга крайникът. Това би могло да доведе до още по-тежки увреждания. Най-доброто решение е измиване на ухапаната зона с вода и намиране на лекарска помощ при първа възможност. Това съветва доц. Снежа Златева, началник на клиниката във Варна.

 

В рамките на града е трудно да се открият отровни змии. Преди 15 години обаче в северния край на Морската градина, където е срещнал влечугото и нашият читател, бе регистрирано ухапване от отровна змия.

 

Припомняме, че преди десетина години Община Варна бе назначила специалист змияр. За две години обаче той не улови нито едно влечуго. Сега при среща с отровна змия варненци трябва да звънят на отдела по бедствия и аварии.

 

Черно море 

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback