В 3 часа на 29 март преминаваме към лятното часово време. За целта ще преместим стрелките на часовника с един час напред. Връщането към астрономическото часово време ще се случи в 4 часа на 25 октомври, когато ще върнем часовниците с един час назад, припомнят от Българския институт по метрология. Лятното часово време е система, въведена за спестяване на разходи за осветление, чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При нея официалното време се измества обикновено с един час по-напред от астрономическото време, като остава така за пролетните и летните месеци.
Идеята за смяна на времето първо хрумва на Бенджамин Франклин, който през 1784 г. пише писмо до в. "Парижки журнал" с предложение парижани да стават и да си лягат по-рано. Първата сериозна аргументация е направена от Уилям Уилет през 1907 г. в "Пилеене на дневна светлина", но не успява да убеди британския парламент. Идеята за лятно часово време за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания следва примера, като в началото въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г. Днес 119 държави по света местят стрелките на часовниците. Лятното часово време е въведено у нас на 1 април 1979 г.
Много хора се объркват кога да връщат стрелките и кога да ги местят напред. За улеснение в английския език използват следния израз: “spring forward, fall back” ("пролетта напред, есента назад"). Spring обаче освен пролет, означава и скачам, а fall е със значение есен и падам. Така буквалният превод става “скачам напред, падам назад".