Денят на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България отбелязваме днес. За отдаването на почит точно в 12 часа за две минути ще бъдат включени сирените в цялата страна.
Половин час по-рано ще започне общоградското поклонение пред паметника на Христо Ботев в Морската градина във Варна.
Христо Ботев е роден в Калофер в семейството на даскал Ботьо Петков и Иванка Ботева. През 1863 г. завършва калоферското училище, а след това заминава за Русия и се записва частен ученик във Втора Одеска гимназия, от която е изключен през 1865 г. Известно време е учител в бесарабското село Задунаевка. През 1867 г. се завръща в родния град, където започва да проповядва бунт срещу чорбаджии и турци, след което окончателно напуска Калофер и заминава да живее в Румъния.
През следващите години се мести от град на град, дори известно време живее заедно с Левски. Там започва активната му дейност като журналист и под негова редакция започва да излиза новият орган на революционната партия - в. "Знаме", а през 1875 г. излиза съвместната му стихосбирка със Стефан Стамболов "Песни и стихотворения".
В същото време продължава с активната си революционна дейност. След избухването на Априлското въстание през май 1876 г. Ботев започва дейност за организиране на чета и става неин войвода. На 16 май с част от нея се качва на кораба „Радецки" и ден по-късно принуждават капитана да спре на българския бряг. От Козлодуй четата на Христо Ботев се отправя към Балкана, където води боеве с преследващите я османлии.
Последната битка на поета-революционер е на 2 юни 1876 г. в подножието на връх Вола, където е улучен смъртоносно от куршум. И до днес не спират споровете дали е бил убит от турчин или е бил предаден от свои.
Празникът за пръв път се чества във Враца и Пловдив през 1884 г. Официално денят се отбелязва от 1901 г. на връх Вола. На 2 юни 1948 г. точно в 12 часа е даден първият сигнал за едноминутно мълчание в цялата страна.
Във Враца днес президентът ще произнесе тържествено слово. Там ще бъде извършена и тържествена заря.