Обмяната на валута не се извършва на улицата, а в офисите на банките, обменните бюра, регистрирани в НАП, както и в пунктовете за обмяна на валута на обозначени места в някои хотели. Това са част от съветите, които от НАП отправят към гостите на Варна и Северното Черноморие. Данъчните инспектори съветват още туристите да не се изкушават от по-високата цена за обмен, предлагана на улицата, а да сменят валутата си в лицензираните за това обекти. Курсът, по който се обменя съответната валута, не може да се различава с повече от 5% от курса на Българска народна банка за съответния ден.
От НАП напомнят на гражданите да обръщат внимание на курсовете, обявени на таблото, което е поставено вътре в обменното бюро. Касиерът е длъжен да даде предварително информация както за курса за обмяна на съответната валута, така и за общата стойност на сделката. Преди да подпишете документа, проверете дали коректно са описани сумата от съответната валута, обменният курс и общата стойност на сделката, подсещат данъчните. Те напомнят , че всяка покупка на стоки и услуги, която се извършва срещу заплащане в брой, трябва да е съпроводена с издаването на касова бележка.
Измамите с “чейнджа” на улицата са няколко вида. “Санже” (по-малко позната и като “жлеб”) е едната от тях. Състои се в следното: при броенето на парите жертвата се заблуждава от дилъра, който ловко брои всяка от банкнотите 2 пъти, прегъвайки ги по особен начин. Другият е “кукла” – 75% от сменените пари са менте, добро копие или дори само изрезки от хартия. Или направо купюри, излезли от емисия. Най-лесно подобни тарикати се разпознават по нереално високите курсове, на които купуват валутата.
От приходната агенция напомнят, че за всякакви нарушения, свързани с данъчното и осигурителното законодателство, гражданите могат да подават сигнали на телефон 0700 18 700. За измама от улични дилъри обаче директно трябва да се търси полицията.