С повишаването на температурите на дневен ред идва въпросът как да се преборим с горещините при редуциран бюджет. Климатичните системи са едни от най-ефективните разхладителни варианти, но и едни от най-големите консуматори на ток през лятото.
За хората предпочели климатика като решение на проблема с горещините специалисти препоръчват внимателно да се подбере тялото, което ще охлажда дома им през лятото. За предпочитане е уред с енергиен клас А, който е по-скъп при покупка, но в дългосрочен план излиза пестелив. Хубаво е да се съобрази климатичната система с размерите на помещението. За хората, които вече разполагат с климатик, специалистите препоръчват да се поддържа постоянна темература в помещението от порядъка на 25 - 26 градуса. Тя се смята за най-практична по отношение на енергоспестяването, а и е подходяща и комфортна за пребиваващите у дома. Рязкото понижаване на градусите на климатика ще доведе до завишаване разходите за електроенергия.
За по-креативните са възможни и други дребни хитринки. Монтирането на вентилатор на северната стена, който да е настроен да засмуква въздух отвън-навътре, е ефективен подход. Логично на южната стена може да се монтира стенен вентилатор, който да върши точно обратното – да засмуква топлия въдух от къщата навън.
За да намалите разходите си за енергия и да поддържате и кухнята си хладна в горещите дни и вечери е препоръчително да избягвате стандартните начини на готвене. Приготвянето на ястия във фурната, например, или на котлона ще затопли атмосферата в стаята на домакинята. Това са електроуреди, които са сериозен източник на топлина, затова при възможност гответе навън, на грила... можете да използвате и микровълновата фурна.
Анализатори предлагат и други варианти за борба с жегите и същевременно за сериозно редуциране на разходите за климатизация. Семпли решения като поставянето на транспаранти и навеси над слънчевите прозорци, спуснатите щори и завеси са спомагателни в битката с горещините. Денислав Киров