Интелигентно, обективно и честно. Това мото и след 126 години ръководи екипа, който списва единствения варненски всекидневник – вестник „Черно море“. От първия си брой вестник „Черно море“ изпълнява своята отговорна обществена функция не само да информира гражданите на Варна за случващото се в града, България и света, но и да формира вкуса на обществото за новините – коректни и проверени. От първия си брой вестник „Черно море“ показва обективно позитивите и негативите в живота на града ни и формира интелигентното обществено мнение във Варна.
Вестник „Черно море“ води активна борба срещу гръкоманството в следосвобожденска Варна.
1891 година, брой 2:
„В град Варна, в населението се насажда едно убеждение, че българските първоначални училища били скъпи, по-скъпи от гръцките училища и затуй населението праща децата си на гръцко училище! Нам ни се види смешно туй, но при все туй, длъжни сме да кажем истината, че в първоначалните български училища не само, че не е скъпо, ами не се плаща нищо и че приказките за скъпотия, са кой знае чий лъжи! Привличаме вниманието на господин Училищния инспектор, по въпроса, за да могат да ходят децата в надлежните училища през бъдещата учебна година.“
Във вестник „Черно море“ не само намират отражение и злободневните проблеми на града, но излизат и предложения за тяхното решение:
23 юни 1891 г., бр. 3
„Имало, казват един хубав обичай в Европа, да се метат улиците в градищата, че да бъдат чисти. Варненското общинско управление, като намерва, че само по този начин може да се варди чистотата на улиците на един град, наредило е тъй също да се метат от неделя на неделя улиците във Варна. Превъзходно нещо! И нии не можем да не похвалим Общинското управление за тази му хубава наредба. Само че метенето на улиците тук докарва една малка неприятност на гражданите: за метене е избрано неделен ден, и то тъкмо това време, когато благочестивите христиени, облечени в новите си премени, отиват на черква. Всякой може да си представи положението на тези християни, потънали в облаци прах…“ В края на тази дописка от редакцията предлагат едно креативно и съвременно решение на проблема - улиците да се метат нощно време, „когато всякой спи и улиците са празни“.
…
От редакцията следят редовно пътуването на тези увеселителни влакове, които са били първите чартъри за варненския туризъм.
бр. 107, 8 юли 1894 г.
“Почнали са се увеселителните тренове от Русе за нашия град. В сряда за пръв път дойдоха два трена, с много гости, присъствието на които се чувства по различни места и в морските бани. Весел град имаме и който не дойде ще е пишман. Особено поправената ни, тази година, морска градина, придава на живота цвят за цялото лято. Само пари да имате.”
бр. 75, 21 август 1893 г.
„В централната градска градина желающите да се разхождат вечерно време без да имат удоволствието непременно да се почерпят от съдържателя на бюфета, не могат да намерят пейка за сядане из градината. Знаем, че общината се погрижи да достави такива седалища на посетителите, но не знаем къде се дянаха те, та ни една не е видна из градината.“
29 юли 1894 г., бр.109
„Сезонът за морско къпане е повече, отколкото можехме да очакваме сполучлив по отношение на числеността на посетителите. Дори извънредното наводнение на гости в града ни създава много бъркотии. Градът ни не би могъл да посрещне толкова много свят, та с крайно съжаление признаваме, че разсърдени отлични гости, даже от Румъния, само защото останаха просто на улицата, без квартира. …… Предлагаме следующето: На гарата да стои градски агент, който да услужва на гостите за квартири (хотелите са пълни). Общината да разпореди да се разузнае, кои къщи приемат гости през сезона и в тях да се настаняват гостите.“
Обективно, честно и конструктивно… С този стил на писане на новините вестникът привличал не само много абонати, но и рекламодатели от цял свят.
Честита 126-та годишнина на вестник „Черно море“!
От редакцията
Четете още: Безплатен концерт довечера за празника на варненския район "Приморски"