Варна °
fallback
Лайфстайл
09:19 | 25 октомври 2015
Обновен: 04:04 | 14 май 2025

Да се заредим с тонус и настроение

Как да компенсираме недостига на слънце през есенно-зимния период

По материала работи: Юлиян Атанасов

Недостигът на слънце през есенно-зимния период и сезонно обусловените промени в начина ни на живот дават негативно отражение върху здравето и самочувствието ни. Какви са последиците и как да си помогнем?

 

Най-силно засегнати са възрастните, хората с хронични заболявания, както и всички работещи, в активна възраст, които обичайно са изложени на постоянен стрес. Появяват се оплаквания като главоболие, напрежение и депресивни състояния, световъртеж, нарушения на съня и др. Лошото време носи не само своето психологическо въздействие. То е свързано с промени в атмосферното налягане, поради което чувстваме изтощение, главоболие, сърцебиене, може да се стигне до резки промени в кръвното налягане и др.

 

От гледна точка на холистичната медицина, за да си помогнем и да преминем леко и без здравословни проблеми през подобен неблагоприятен период, трябват комплексни мерки. Всички те са обусловени от нашите ежедневни навици за работа, сън и почивка, хранене и движение, от избора на методи за лечение и профилактика. Ето някои лесни за следване съвети във връзка с това.

 

Ранното ставане, увеличаване на движението и физическото натоварване и достатъчно сън може да се окажат решаващото парченце от пъзела на даден здравословен проблем.Препоръчително е да се избягват храните с пестициди, консерванти, хормони. Всички те влияят на работата на черния дроб и бъбреците и пречат на изчистването на отпадните вещества в организма.Суровите сезонни плодове и зеленчуци (т. нар. „жива” храна), трябва да бъдат ежедневно на трапезата. За съжаление, плодовете и зеленчуците, отглеждани по индустриален начин, също имат своите сериозни минуси - намалено съдържание на минерали и микроелементи. Всичко това води до нуждата от избор на биопродукти, каквито не всеки може да си позволи. Използване на продуктите на местни производители, от малки фирми, е една подходяща алтернатива.

 

Хидратацията на тялото е просто и лесно за изпълнение правило, което повечето от нас пропускат. Дневно организмът се нуждае от 40 мл вода на килограм тегло. Например жена, която тежи 55 кг, трябва да консумира по 2200 мл вода всеки ден. В това количество обаче не бива да се включват кафе, газирани напитки, алкохол и др.Постоянният стрес повишава риска от сърдечносъдови проблеми, от отключване на автоимунни заболявания, стомашни проблеми, сриване на имунитета, депресия, психични разстройства и др. Затова е важно да се обърне внимание на първите признаци за дисбаланс, вследствие на натрупаните негативни емоции. А те са главоболие, безсъние, умора и меланхолично настроение, които обичайно приемаме за маловажни. В действителност те ни сигнализират за належаща нужда от промени.

 

Профилактика на подобни състояния може да се направи с предложената от шуслеровите терапевти антистрес комбинация: Шуслерова сол №5 калиев фосфат (5 таблетки сутрин), сол №3 железен фосфат (5 таблетки на обед) и сол №7 магнезиев фосфат (5 таблетки вечер). Калиевият фосфат е известен като биохимичното енергизиращо средство, балансира нервната система и носи тонус и добро настроение през целия ден. Железният фосфат снабдява клетките с повече кислород и предпазва от умора през втората половина на работния ден. Помага и за по-доброто усвояване на желязото - за силен имунитет. Магнезиевият фосфат се взема преди лягане, за да се релаксира тялото и да се осигури спокоен, дълбок сън. Препоръчително е да се направят 2-3 профилактични курса през годината, от 1-2 месеца всеки.

Магнезият помага и при чести главоболия. Този минерал е важен за производството на протеини и производството и преноса на енергия. Нужен е за правилното функциониране на нервната система. Направени изследвания свързват ниските му нива с пристъпите на мигрена. Приеман ежедневно той помага за намаляване на честотата на пристъпи от главоболие. Нивата на магнезий може да се регулират като се комбинира приемът на магнезиев фосфат с храни, които са богати на този важен за здравето минерал: бобови растения, ядки и семена, пълнозърнести храни, зелени листни зеленчуци, банани, сушени кайсии, авокадо и др. При внезапна поява на главоболие не трябва да се бърза с прием на обезболяващи медикаменти, предупреждават лекарите. Първо, винаги е добре да се провери кръвното налягане, особено ако болката е придружена с шум в ушите или внезапен световъртеж, напрегнатост.

 

Приемът на витамин В2 (рибофлавин) също може да намали честите пристъпи на главоболие, показват проучвания. Симптом за недостига на витамина е постоянната умора и изтощение, без да има причина за това. Той също има важна роля за функционирането на нервната система и производството на енергия в нервните клетки. Най-добрите източници на витамин В2 са бирената мая, черният дроб, млякото и млечните продукти.

 

През есенно-зимния период сме по-застрашени от дефицит на витамин D, а редица изследвания сочат, че „слънчевият” витамин играе роля в начина, по който възприемаме усещането за болка. Дали имате недостиг може да насочат следните симптоми: сънливост, повишена чувствителност към болка, необяснима раздразнителност, напрежение. Освен от достатъчно излагане на слънце, източници на ценния витамин са: млечните продукти, черният дроб на някои риби, морските дарове, жълтък. Не забравяйте, че предозирането му е опасно, затова при прием на комплексни витамини, хранителни добавки и др. е нужна лекарска препоръка за дозировка.

Автор на статията:
Юлиян Атанасов
0 коментара
fallback
fallback