Варна °
fallback
Лайфстайл
12:56 | 29 ноември 2016
Обновен: 06:50 | 20 май 2025

Котешки паразити пристрастяват към садо-мазо секса

Токсопазма гонди е вътреклетъчен протозоен паразит, който доскоро беше свързван с шизофренията и изблиците на прекомерна ярост

По материала работи: Борис Проданов

Ако прихванете общ паразит с котките, това най-вероятно ще промени сексуалните ви предпочитания, твърди проучване на Факултета по наука към чешкия университет "Чарлз Юнивърсити" и Националният институт по психично здраве на Чехия. Виновникът, познат като токсопазма гонди е вътреклетъчен протозоен паразит, който доскоро беше свързван с шизофренията и изблиците на прекомерна ярост. Сега, нови доказателства показват, че той увеличава склонността на хората към връзвания, садомазохизъм и други необикновени фетиши.

Тъй като котките са единственият краен гостоприемник на токсоплазмата, това повлиява на мишките около тях като променя поведението им и ги кара да изпитат привличане към котешката урина, вместо отвращение. По този начин те намират лесно смъртта си в котешките лапи. В предишни проучвания, изследователите откриват също така, че паразитът променя експресията на някои гени, така че вместо да активира страх в мозъка на гризачите, котешката урина предизвиква у тях сексуална възбуда.

Това откритие кара чешките учените да изследват дали и хората биха реагирали както мишките. И дали няма да се почувстват сексуално привлечени към ситуации, които обикновено възбуждат у тях единствено чувство на страх, болка, отвращение.

Използвайки онлайн анкета, състояща се от над 700 въпроса относно сексуалните преференции и поведение, изследователския екип е проучил близо 37 000 участници от Словакия и Чехия, 741 от които са били заразени с котешкия паразит. Резултатите, публикувани в научния журнал "Еволюционна психология" посочват, че инфектираните участници са „изразили по-големи пристрастия към връзвания, сексуално подчинение/доминанство и фетишизъм, а мъжете – мазохизъм и желание да бъдат сексуално насилвани”.

Парадоксално обаче, тези, които са били заразени с паразита не са изразили желание да реализират подобно поведение и фантазии в реалния живот. Авторите на научното изследване спекулират, че вероятна причина може да е влиянието на токсоплазмата върху секрецията на допамин в мозъка. Т.е ги кара да бъдат по-предпазливи, намалява импулсивността им и предразположението към експерименти.

 

БГНЕС

 

Прочетете още: Най-важното: Нуждата от WiFi задмина секса, алкохола...

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback