Варна °
fallback
Лайфстайл
08:47 | 11 февруари 2017
Обновен: 21:59 | 20 май 2025

Гугенхайм демонстрира приноса на имигрантите в изкуството

Изложбата беше открита снощи в Ню Йорк

По материала работи: Борис Проданов

Легендарният музей „Соломон Гугенхайм“ организира нова изложба, подчертавайки приноса на имигрантите в изкуството. Изложбата бе открита снощи в Ню Йорк с произведения, събрани от племенницата на основателя Соломон Р. Гугенхайм - Пеги Гугенхайм, която, заедно с Джъстин К. Танхойзер, бяга от ужаса в нацистка Германия, отивайки в Съединените щати.

 

В музея могат да се разгледат предимно творби на европейски художници, включително и Марсел Дюшан, Паул Клее, Пийт Мондриан, Пабло Пикасо. Сред тях са и произведенията на Василий Кандински - руския художник, чието изкуство е в основата на колекцията на „Соломон Гугенхайм“.

 

Изложени и са и работи на американци като Джаксън Полък, Айрин Райс Перейра и Клеър Фалкенщайн. В музея са показани също творбите на Александър Калдер, който е създал серия от движещи се скулптури, известни като "мобилни телефони".

 

"Много сходни са предизвикателствата, пред които са изправени някои от творците. Ние намерихме вдъхновение в хора, чието вярване е, че изкуството може да промени човека", казва директорът на музея Ричард Армстронг.

 

Неговите коментари бяха счетени като критика към имиграционната политика на новия американски президент Доналд Тръмп. Откакто бизнесменът е държавен глава на САЩ, светът на изкуството изразява безпокойството си в различни форми, било то чрез мода, песен, видео или фотография.

 

В момента в Музея на модерното изкуство в Ню Йорк са показани творби на художници от седем предимно мюсюлмански страни, насочени към забраната на Тръмп хора от тези държави да влизат в Щатите.

 

БГНЕС

 

Още по темата: Генералният секретар на ООН прикани държавите да са по-щедри към бежанците

Автор на статията:
Борис Проданов
0 коментара
fallback
fallback