Традиционният Маратон на четящите хора се провежда във Варна в дните до 24 април, организиран от Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“.
Варненци за 15-а поредна година ще имат възможността да се насладят на интересни четива в рамките на инициативата. Юбилейното издание стартира от днес - 21 април, а маратонът ще има над 70 сцени на четене във Варна и областта. Както всяка друга година и тази маратонът ще бъде съпътстван от интересни прояви – среща с писатели, художници, преводачи и др. Малките читатели например ще се срещнат с автора на книги-игри Никола Райков. Заедно с него в процеса на четене , ще отключат въображението си и ще сътворяват заплетен сюжет и неочакван край на дадена история.
Ден по-рано от официалното откриване, ученици от СУ “Св. св. Кирил и Методий“ – с. Синдел, гостуваха на Детския и средношколки комплекс. Откъси от любими книги им прочетоха полицаи от Общинската полиция.
На сцената в Дом „Гергана“ ще бъде представено творчеството на много от обитателите там. Те ще запознаят аудиторията със свои поетични произведения. В същия ден възрастните хора от социалното заведение ще бъдат зарадвани и с голямо дарение. Над 200 книги ще бъдат поместени в библиотечните рафтове в дома.
В основната сграда на РБ „Пенчо Славейков“ ще гостуват представители на пенсионерски клуб, които ще се срещнат с летеца изпитател Иван Петков, който ще представи и нова книга. В отдел „Изкуство“ пък малките любители на словото ще разменят любими книги.
Около 30 шестокласници се очаква да „пренощуват“ в храма на книгата утре отново в основната сграда. В приказната нощ малчуганите ще се пренесат във фантастичните светове на обичани герои с фенер в ръка.
Ученици и преподаватели от I ЕГ пък ще влязат в Американската читалня и ще припомнят емблематични разкази на американския писател О’Хенри, прочетени в оригинал на английски език.
Възпитаници на III природо-математическа гимназия „Акад. М. Попов” ще четат на немски език творби на Вилхелм Хауф в Немската читалня.
Сред гостите на проявите ще бъдат представители на много варненски училища - ученици от Хуманитарната гимназия, СУ "Найден Геров", СУИ "Добри Христов", ОУ "Константин Арабаджиев", Варненската търговска гимназия, СУЕО "А.С. Пушкин", СУ "Климент Охридски", ЧОУ "Мечтатели", СУ "Черноризец Храбър", ОУ "Н.Й.Вапцаров", ГПЧЕ "Йоан Екзарх", IV езикова гимназия, Математическата гимназия, ОУ "Стоян Михайловски", СУ "Любен Каравелов", СУ "Гео Милев", ОУ "Г. С. Раковски" и малчугани от детски заведения в града. Голямата изненада за почитателите на маратона ще бъде специално издание, посветено на юбилея му.
Елисавета Илиева

Дрямка след кафе: Тайният трик за повече енергия и концентрация
Късна емисия
Chevron проучва опции за купуване на активи на "Лукойл"?
Мангровите гори се оказаха неочакван източник на метан
Луната се променя в реално време пред очите ни
Китай официално стартира програма за космически туризъм
Траекторията на междузвездната комета 3I/ATLAS е определена с рекордна точност
Руснак разнебити Адриан Андреев в Испания
Лошо ни се пише, Грузия се закани да ни смачка пак
Бивш на Литекс и ЦСКА: Взеха ме от барбекю, за да играя в Англия
Скандално! Мбапе иска 240 млн. евро обезщетение от ПСЖ
Дневен хороскоп за 18 ноември, вторник
5 лесни трика при висока кръвна захар
„Един наивник на средна възраст“ по Bulgaria ON AIR ще зарадва любителите на шпионски трилъри
Задължителни ястия за 21 ноември – Ден на семейството
Настинката и замърсяването на въздуха – каква е връзката?
Тампони или превръзки – кое да изберем?
Има ли роля антимюлеровият хормон при жени, които не преминават асистирана репродукция?
Първо огнище на вируса Марбург в Етиопия – СЗО и Африканските здравни служби засилват контрола
Светът се отклонява от обещанието си за ограничаване на емисиите от метан
Chevron проучва опции за купуване на активи на "Лукойл"?
Африка се нуждае от 1 млрд работни места, за да има ръст
Китайски SUV спечели 4 от най-престижните награди за дизайн
Крал Чарлз навърши 77 години в исторически замък и получи сладка изненада
Елси Хюит с тежка бременност, изпитва болка и не може да ходи
Коментари