Стартира приемането на заявления по програма „Работа“, която ще осигури заетост на повече от 300 безработни и неактивни лица от общините с високо равнище на безработица в област Варна. Това каза Божидар Михайлов, директор на Регионалната служба по заетостта в морската столица. През миналата година тази схема се реализира в общините от Северозападна България, а от 2018-та – в цялата страна. Четири са общините, които не биха могли да се възползват от тази схема, защото процентът на безработица в тях е под средния за страната, който е 7,2%– Варна, Аксаково, Белослав и Девня. Останалите 8 общини имат възможност да кандидатстват.
Предвижда се новата схема да е с национален обхват и да се прилага в общини, в които безработицата е над средната за страната за предходните 12 месеца. От област Варна в обхвата на схемата попадат 8 общини - Аврен, Бяла, Ветрино, Вълчи дол, Долни чифлик, Дългопол, Провадия, Суворово. Работодатели от публичния и частния сектор ще имат възможност да разкрият общо 269 работни места в тези общини за дейности, насочени към подобряване на жизнената среда и услуги за населението.
Целта на проекта е да подпомогне преодоляването на регионалните диспропорции на пазара на труда чрез повишаване на уменията и насърчаване заетостта на безработните и неактивните лица от районите с високо равнище на безработица. Приоритетно подкрепа ще бъде предоставяна на дълготрайно безработните лица с цел преодоляване на пречките и създаване на предпоставки за включването им в заетост. В проекта ще се включат и неактивни лица, които ще бъдат активирани от наети към съответните общини специалисти. Безработните и активираните неактивни лица ще бъдат наемани на пълно или непълно работно време (най-малко 4 часа на ден) за период до 12 месеца и ще получават възнаграждение равно на минималната заплата. По заявка на работодателя може да бъде осигурен и наставник, който също ще е част от целевата група на проекта. Има възможност заетостта да се комбинира с обучение, за да може наетите да придобият трудови навици и да успеят да останат на пазара на труда и след края на финансирането на програмата. Заявките се подават или на хартия във всяко бюро по труда или по електронен път до 9 март.
До 28 март работодателите могат да попълнят онлайн анкета на сайта на Агенцията по заетостта какви са техните очаквания за бизнеса, от какъв тип кадри имат нужда, как виждат развитието си в следващите 3 до 5 години за развитие на персонала. Досега не е правена такава анкета. Над 200 работодатели от Област Варна са кандидатствали. Работна група ще обобщи резултатите на ниво област и едва в началото на месец март ще има яснота какъв е начинът, по който фирмите ще квалифицират и задържат кадрите си.
По думи на Михайлов, продължава реализирането на програмата „Родители в заетост“, която осигурява работни места за детегледачи. Целта е родителите на малки деца да се върнат по-рано на работа. Над 60 семейства на територията на Регионалната служба по заетостта са кандидатствали по нея досега. Повече от половината са одобрени, предстои сключването на договори.
14 души от Варненска област, които са потърсили работа в зимните ни курорти са се възползвали от програмата за заетост на повече от 50 км. от населеното място, в което се намира адресът им – каза още Божидар Михайлов. Те са назначени предимно в хотели в Разлог и Банско. Cpeдcтвaтa щe ce изплaщaт зa нe пoвeчe oт 12 мeceцa, a paзмepът щe ce oпpeдeля вcяĸa гoдинa, ĸaтo зa тaзи cyмaтa e 200 лeвa нa мeceц за покриване на разходи за наем на жилище, такси за детска ясла и градина, интернет. Тези 14 души от Област Варна са започнали работа още през декември 2017 г., но програмата е открита и все още могат да се включат други безработни. За да се възползват от тази възможност, те трябва да имат трудов договор, да са насочени към новото работно място от бюро по труда и да сменят настоящия/постоянния си адрес в населеното място, в което са намерили работа – допълни Михайлов.
Ели Маринова
Четете още: Хотелиерите в готовност да сключват договори от април