10 души прогледнаха след безплатни хирургични интервенции за катаракта(перде на окото), съобщи проф. д-р Христина Групчева, ръководител на катедрата по очни и зрителни науки към Медицинския университет във Варна. Лечението е по линия на научен проект, в рамките на който до края на годината общо 90 пациенти с двустранна слепота ще получат отново възможност да виждат.
Основната идея е постигането на по-високо качество на живот при тези хора, каза още проф. Групчева. Една от целите е да се проследи състоянието на тези пациенти след лечението и дори психичното им здраве. Във връзка с научния проект успяхме да придобием уникална апаратура – микроскоп с навигационна система, който навигира хирурга по време на операцията и дава възможност всичко да се извърши много прецизно. Детайлите се виждат в микрони, поясни офталмологът.
Тя допълни, че проектът има и важна учебна цел – когато пациентът се подготвя и се изчислява вътреочната му леща, се правят видеозаписи, които после са от голяма полза за обучение на студентите. Хирургията на живо е важен момент в дейността на нашата катедра, добави нейният ръководител.
Симеонка Тодорова, пациент: Хвърлих очилата след операцията
Ето какво сподели една от пациентките Симеонка Тодорова: „Имах катаракта на двете очи от 10 – 15 г. Когато разбрах за проекта и за безплатните операции, дадох съгласието си веднага. На третия ден хвърлих очилата за далечно виждане. Все още слагам капки за очи и се надявам зрението да се подобри още повече. Много съм доволна от екипа, всички са много внимателни.“
Теменужка Стефанова, пациент: Чувствам се много добре
Чувствам се много добре след операцията, каза Теменужка Стефанова от с. Страшимирово. Интервенцията е скъпа и, ако не беше проектът, не бих могла да си я позволя. Отдавна съм с перде на очите и съм много благодарна за грижите от страна на проф. Групчева и нейния екип, каза още Стефанова.
Ставри Таргов
Още по темата Лекуват безплатно 90 пациенти, изгубили зрението си заради катаракта