Ели Маринова
Тържествата в детските градини не стават за статия. Те стават за гледане, слушане, снимане и съпреживяване. Особено когато идват светли празници и емоцията на деца и учители е облечена в българска фолклорна традиция. Трогателно предколедно тържество спретнаха 6-годишните малчугани от варненската ДГ „Теменужка“. Децата са в подтотвителна 4-та група, но се оказва, че идеята на учителките Десислава Максимова и Кремена Дянкова за този мини спектакъл датира от преди две години. Очевидно са изчаквали момента техните възпитаници да пораснат достатъчно, за да помнят текст и да се отнесат сериозно към фолклорните традиции на дедите ни. За да се подреди мизансцена така, че да внушава идилична битова одая, са се постарали много от родителите. Всеки е донесъл каквото има запазено в домовете си от баби и дядовци. Синѝя (малка кръгла трапеза), фолклорна посуда, черги, престилки, тъкани и реквизит само допълваха една топла атмосфера, която децата пресъздадоха. Докато гордите родители щракаха своите наследници с мобилните си телефони, си дадох сметка, че тук е положен колосално количество труд.
Директорът на ДГ „Теменужка“ Николинка Славчева, която бе неотлъчно до малчуганите и помагаше с премяната на малките коледари сподели по време на сценичната треска, че тези носии са на повече от 20 години. И ако се пазят добре, ще изкарат поне още толкова. Защото нали това е и идеята на българската традиция – да я получим, изживеем и пренесем за поколенията след нас.
Песни, хора, научени думички, смях и смисъл, който дори и да не схващат напълно, усещат със сърчицата си. Това бе усещането. Казват, че татковци рядко ходели на тържества в детската градина, защото им идвали твърде сладникави. Всъщност се оказа, че не е така. Бащи, майки, баби и дядовци аплодираха идеята, труда, търпението на учители и помощник възпитатели и усърдието на децата.
А зад кулисите е весело винаги. Опашка за сплитане на повече от 20 момичешки косици, изгубени фибички, забравени чорапогащници, счупена гега на коледарче, хвръкнали пантофки по време на репетиции. Текстовете бяха съобразени с възможностите на всяко дете да се справи с наизустяване и липсата на притеснение.
Дни преди Коледа дамите-героини на спектакъла отправиха своите пожелания:
Кремена Дянкова: Да сме живи и здрави – децата, ние, родителите, колегите и читателите! На миналото тържество аз бях със счупена ръка, а малко преди тазгодишното – моята колежка излезе от строя заради здравословен проблем. В моменти като тези си даваш сметка, че здравето е най-важно.
Десислава Максимова: Да се обичаме и да си помагаме! Децата да са състрадателни и отворени в помощта си към уличните животни. Защото чрез това си съпричастие те се учат да обичат и да бъдат добри.
И двете дами са забелязали, но не посмяха да изрекат констатацията, която аз от години съм си направила – наум и на глас: Новите образователни програми са в пъти по-натоварени в днешно време, отколкото преди десетилетия. Очевидно някой на високо равнище има замисъл да превърне децата във вундеркинди, вместо в потопени до ушите във весели и безгрижни игри малки човечета. Да са здрави гърбините и дебели - нервите на тези смели будители!
Снимки авторът
Четете още: Добрият старец и Снежанка пристигнаха във Варна с хеликоптер
Коледари бяха полазниците на Игнажден в Община Варна
Коледарчета от ДГ „Лястовичка” посетиха Трето районно във Варна