Д-р Николай Коларов бе назначен наскоро за изпълнителен директор на МБАЛ „Света Анна“ във Варна. По този повод той бе гост в сутрешния блок на тв „Черно море“.
- Д-р Коларов, кои според Вас са най-сериозните проблеми пред лечебното заведение, което оглавихте?
- Познавам добре проблемите на МБАЛ „Света Анна“, тъй като преди бях председател на борда на директорите на лечебното заведение. Може би най-тежкият е свързан с лимитираната ни дейност, въпрос, който е актуален за всички болници. Именно ограничението на постъпване на средства от НЗОК води след себе си и до много негативи, които рефлектират върху нас като управление от една страна, и върху целия персонал от друга. На второ място бих откроил намаления брой на сестринския персонал. Това увеличава тяхното натоварване, а намалените лимити не позволяват остойностяване на техния труд. Моите усилия за промяна ще бъдат насочени точно в тази насока.
- Кои и са предимствата и недостатъците от смесеното управление – държавно и общинско?
- За предимства не мога да говоря, но само искам да кажа,че държавата като собственик е предвидила в края на миналата година сумата от 230 000 лева, целево за ремонтни дейности.
- Как работите с НЗОК?
- Ние сме длъжни да се нагодим към лимитите на Здравната каса. Основният ни източник на приходи са клиничните пътеки.
- Какви ще са приоритетите във Вашата работа?
- Основната задача ще е създаване на нови медицински дейности с цел увеличаване заработката на болницата, като по тази начин ще се създаде възможност за по-добро заплащане на персонала. Сред другите важни стъпки е възраждането на отделението по ендопротезиране, което бе открито преди няколко години, но не стартира своята дейност. Идеята е да бъдат привличани повече планови пациенти за отделението по ортопедия, а пациентите за протезиране на тазобедрената и колянната става да бъдат поемани от специализираното отделение.
- Какво става с проекта за изграждане на модерен Травмацентър?
- Има такъв проект, той се намира в министерството. Аз се гордея, че нашият спешен център е един от най-модерните в страната.
- Има ли текучество на кадри при наличието на УМБАЛ „Св. Марина“, където заплатите са по-високи?
- Да, нашата средна заплата е по-ниска отколкото в другата болница, но текучеството остана в миналото. Засега има баланс между двете лечебни заведения. Няма тенденция за напускане на лекари.
- В какви отношение сте с Медицинския университет във Варна?
- На територията на „Света Анна“ има 6 университетски клиники. Ние сме в превъзходни отношения. Благодаря за средствата, отделени от университета през втората половина на миналата година за нов артроскоп, за нови съвременни операционни лампи в две клиники, за нов микроскоп за клиниката по неврохирургия. Това дава по-големи възможности за развитие на дейността ни. Заедно с ректора на МУ се обмислят и възможности за изграждане на нови учебни съвременни бази. Може би тогава ще изравним нивото между МБАЛ „Света Анна“ и УМБАЛ“ Света Марина“.
- От каква апаратура още се нуждаете?
- Всяка болница се нуждае от апаратура, няма нищо вечно. Техниката си има срокове на амортизация, на живот… Най-належащи за момента са анестезиологични апарати, инструментариум за ортопедия, за съдова хирургия, а защо не и един нов ядрено-магнитен резонанс. Много трудно е обаче да се разчита единствено на държавата, надяваме се и на помощ от общината в това отношение.
ИВАН БАРБОВ
Вижте още във видеото "Щрихи от утрото" (15.02.2017) - Кои са най-належащите проблеми пред Окръжна болница?