„Всяко увеличаване цената на водата води до негодувание у хората. Те считат, че след поскъпването идва и нещо голямо. Но в случая не е така – регулаторът се самосезира в края на всеки сезон. Той следи разходите от нашето дружество и ако има инфлационни процеси, регулира цената на услугата по методика. Т.е. не поскъпва водата, а самата услуга“, каза днес в сутрешния блок на тв „Черно море“ Валентин Вълканов, управител на ВиК – Варна.
Съществува приет 5-годишен бизнес план, в който е казано какво точно трябва да се случи за този срок. И се контролира от регулатора.
„Предстои да усвоим и европейски пари – над 100 млн. лв. Средствата по ОП „Околна среда“ от догодина ще се инвестират във водопроводи от догодина“, добави той и изтъкна, че поскъпването на водата във Варна не е по искане на дружеството, а по решение на регулатора, спазващ бизнес-плана.
„Проблем е, че поскъпването на водата е 10 ст. Имаме обаче по-голям проблем и с цената на тока. Досега работехме за киловат по 76 ст. Имаме процедура по Закона за обществените поръчки, която обаче се обжалва при цена 86 ст. И нямаме договор на тази стойност, а на свободния пазар токът е около 1,56 лв. за киловат. Ако не подпишем – трябва да минем на по-високите ставки, а всеки месец досега токът е в размер на 800 000 лв. Излезем ли на свободния пазар ще се налага да плащаме двойно, което пък допълнително ще оскъпи водата във Варна“, прогнозира Валентин Вълканов.
Според 5-годишния план има заложено и допълнително поскъпване на водата – с по няколко стотинки годишно. Но разковничето е в цената на тока. А поскъпването влияе сериозно на събирането на парите за сметки.
Борис Проданов
Иван Барбов
Вижте цялото интервю: "Щрихи от утрото" (7.01.2019) - Как ще се отчитат водомерите по новите по-високи цени?