Приходите на аутсорсинг сектора в България са достигнали 2,1 млрд. евро за миналата година, формирайки 4,8% от годишния брутен вътрешен продукт (БВП) на страната в сравнение с 4,2% през 2016 г. При запазване на този положителен тренд се очаква до 2021 г. приходите на сектора да се удвоят до 4 млрд. евро, а относителният му дял от БВП да достигне 7,9%.
Това обяви Ивайло Славов, председател на Българската аутсорсинг асоциация (БАА) и главен изпълнителен директор на Bulpros, на дискусията „Потенциалът на България в глобалната индустрия на изнесените услуги с висока добавена стойност“.
Той коментира данните от годишния доклад за развитието на индустрията и обясни, че резултатите на аутсорсинг индустрията за 2017 г. са по-добри от очакваните, като оперативните приходи са нараснали с 18,2% вместо прогнозираните в миналогодишното издание 13,5%.
Промяна в профила на компаниите
Годишният анализ е изготвен от SeeNews и включва данни за 477 български компании, занимаващи се с аутсорсинг на бизнес процеси (BPO) и ИТ аутсорсинг (ITO) през 2017 година. Съотношението между двете подразделения на изнесените услуги е почти изравнено, с лек превес на BPO от 51%.
„Както в глобален мащаб, така и в България, се наблюдава промяна в профила на търсените услуги. Много хора си представят, че аутсорсинг услугите се изчерпват до стандартен кол център, а всъщност това не е така. Данните от доклада показват, че само за 16% от компаниите в страната са в сферата на изнесените услуги това е основната им дейност, посочи Ивайло Славов и напомни, че бизнесът е прогнозируем. – В момента говорим много повече за споделени услуги, за бизнес процеси в областта на човешките ресурси, финансите, управлението на сгради, които се изнасят към аутсорсинг компании.“
Той заяви, че има нарастващ интерес към висококвалифициран труд и особено към услуги, свързани с информационни технологии – разработване на софтуер, поддръжка, системна интеграция. Подсекторът, който расте най-бързо, е при компании, предлагащи аутсорсинг на процеси, базирани на специфични знания и информация (KPO), като управление и анализ на бази данни, проучвания, обработка на информация.
Присъствие на пазара на труда
По данни на БАА аутсорсинг секторът формира 2,4% от работния пазар в България, като в него са заети повече от 67 300 души към края на 2017 г., като към 2021 г. броят им се очаква да превиши 79 хиляди.
Славов е на мнение, че най-важното като задача е как да се привлекат българите от чужбина, които са натрупали опит, и да се върнат в страната ни.
Принос в икономиката
Даните показват, че индустрията на изнесените услуги в България продължава да е сред водещите данъкоплатци с внесени данъци в размер на 15,5 млн. евро. През 2017 г. компаниите в сектора са платили 1,3% от всички данъци в икономиката.
Аутсорсинг секторът генерира 7,9% от всички разходи за заплати в икономиката през 2017 г., докато през предходната година този дял е бил 6,5%. Освен това индустрията на изнесените услуги дава 6,2% от всички разходи за социално осигуряване в националната икономика през годината, което е повишение в сравнение с дела от 5% през 2016 г.
През последните години аутсорсинг индустрията има силно национално присъствие. Най-големите хъбове за аутсорсинг услуги остават големите градове с университети, като се наблюдава тенденция за все по-голямо изнасяне на дейността извън столицата.
София, Пловдив и Варна са трите най-големи аутсорсинг центрове, като Велико Търново и Бургас също привличат все повече нови компании.
Над половината от компаниите (52%) в аутсорсинга в страната са с български собственици, като в компаниите с чуждестранно участие 53% от инвеститорите са от Великобритания, САЩ, Германия и Холандия. Сред чуждестранните клиенти на българските аутсорсинг компании доминират компании от Западна Европа, Великобритания и САЩ.
България като аутсорсинг дестинация
Доброто развитие на сектора у нас продължава да позиционира България като водеща глобална аутсорсинг дестинация. Страната ни се нарежда на първо място по атрактивност в Югоизточна Европа, на второ в Европа след Полша и на 15-о място в света според Global Services Location Index за 2017 г. на анализаторската компания A.T. Kearney.
Повече обучени кадри
„Индустрията страда от липса на квалифицирана работна ръка и въпросът е как да направим България притегателен център не само за българите в чужбина, но и за чужденците. Тази индустрия е много гъвкава и трендът е да излезе извън София с изнесени работни места", каза Пламен Цеков, главен изпълнителен директор на ScaleFocus, според който предизвикателствата пред индустрията на изнесените услуги е цената на труда.
„Все повече компании инвестират в собствени продукти и излизат на пазара, като предизвикателство е да запазят този тренд и най-вече хората с обучение“, смята ИТ експертът. Той препоръча създаване на центрове за обучение на кадри и програми с университетите.
Стефан Стоянов, заместник-кмет на община Пловдив, заяви, че в града има баланс между български и чужди компании, а тенденцията е индустрията да расте. По думите му от ключово значение е да се провокира талантът на младите хора, както и да продължи внасянето на таланти извън ЕС.
„Част от потенциала за растеж ще бъде осигурен от 4-5 центъра, които ще дават растежа през следващите години", очаква той и разкри, че Пловдив с над 90 компании в аутсорсинг индустрията осигурява 10% от растежа ѝ. Като други центрове той посочи развитието на бизнеса на изнесени услуги във Варна, Бургас, Русе, Велико Търново, Благоевград, които имат потенциал за развитие.
Пламен Цеков, главен изпълнителен директор на ScaleFocus, потвърди, че заплатите в сектора растат, като от 23 хил. евро средногодишно се очаква те да се вдигнат до 24-25 хил. евро.
Икономистът от Industry Watch Лъчезар Богданов е на мнение, че колкото и да се постигне със заплатите, можеш да се окажеш страничен наблюдател, ако индустрията не се развива с кадрите.
„Как да се знае, че през 2025 година ще има успешен бизнес и индустрия, когато тя не може да инвестира в нов университет и в нови развойни центрове", риторично попита той и потвърди, че перспективите са аутсорсингът да брандира икономиката на България, а не управляващите.
Пламен Цеков го подкрепи, но напомни, че не е е толкова лесно бизнесът сам да се организира, затова трябва да има чуваемост от държавата.
По думите на Мая Миланова, генерален мениджър на CBS Cargotec, това, което ще задържи кадрите в България е устойчивата среда и пресметна, че ако преди години разходите на фирмите за заплати са били 50%, сега са 60-70% и посочи, че може да се създаде допълнителна стойност с увеличение между 1,5 и 3-4% ръст.
Илия Кръстев, главен изпълнителен директор на A Data Pro, прогнозира, че все повече компании ще правят собствени продукти, за да балансират с увеличението на възнагражденията.
Четете още:
Коментари