Във Варна има 2 200 места за настаняване на туристи, като от тях са категоризирани само 290. Това означава, че 90% от всички са в сивия сектор.
Това съобщи в сутрешния блок на тв „Черно море“ Руслан Петков, собственик на фирма за управление на имоти. Всяко място, което развива туристическо настаняване, трябва да е категоризирано, напомни той.
В този период на годината от 2 200 места за настаняване реално активни са 100, които предлагат нощувки. Всички останали са дадени под наем на студенти и на всякакви клиенти с нужда от настаняване до лятото.
Винаги съм твърдял, че нашите туристи са истинските туристи – идват тук, харчат тук парите си и от това печелят всички – община, заведения, търговци, музеи и т.н. Но в момента законът е неадекватен, коментира Красимир Андреев, председател на Асоциацията на наемодателите в България.
Много по-добре е държавата да даде възможност на хората сами да излязат на светло, както е в развитите страни, а не да използва тоягата…
Най-важното е да има диалог между институциите – Министерство на туризма, НАП, община, и хората, посочи той. Затова и създадохме асоциацията. Никой не иска да плаща данъци, но всеки иска добра инфраструктура, а това няма как да се осъществи без увеличение на постъпленията от налози, обобщи Андреев.
В момента за категоризация на апартаменти като места за настаняване общината изисква няколко документа – нотариален акт, съгласие на 51% от собствениците на жилища във входа и други. До няколко месеца нейни представители извършват оглед. Постоянната регистрация, която се дава, е за срок от 5 години.
Ставри Таргов
Още по темата "Щрихи от утрото" (2.12.2019) - Ще излязат ли „на светло“ частните квартири?