„Акция „Зима“ се провежда в 3 етапа. Първият е от 1 до 10 ноември и обхваща водачи на двуколесни превозни средства – велосипедисти, мотопедисти, мотористи и ППС с животинска тяга. Не случайно го правим така – статистиката от предходни години показва, че 5 – 6 % от пътно-транспортните произшествия през зимата са с участие на превозни средства от тази категория. Проверяваме техническата изправност и оборудването – задължителните светлоотразителни елементи. Водачите трябва да бъдат със съответните жилетки. От 11 до 20 ноември проверяваме пешеходци и поведението на шофьорите към тях. Ще се извършват проверки по спазване на правилата за движение и съответно даване на препоръки при установен случаи на нарушения. Третият етап от 21 ноември до края на месеца е само за водачите на МПС. Той е продължение на втория етап, като в течение на всеки етап няма конкретна насоченост, а ще се извършват успоредно всички проверки по нормативните изисквания на Закона за движение по пътищата“, каза в сутрешния блок на тв „Черно море“ гл. инспектор Петко Камбуров – началник на сектор “Пътна полиция” в Областната дирекция на МВР във Варна.
Дните 2, 16 и 30 ноември ще бъдат без загинали по пътищата. Световният ден за възпоменание на загиналите на пътя – 20 ноември ще се отбележи в рамките на акция „Зима“.
„Стиковани са действията с фирмите, които поддържат републиканската и общинска пътна мрежа и службите. Изготвени са оперативни планове за действие при усложнена пътна обстановка и въвеждане на временни ограничения на участъци, в които е невъзможно придвижването.
„Няма да има толеранс към шофьорите. Гратисен период, когато се касае животът и здравето на хората не може да съществува. Отношение ще се взема по съответния ред“, добави той.
Дълбочината на грайфера на гумата трябва да е не по-малко от 1,6 милиметра. Няма изисквания конкретно за зимни гуми, но има внесена проекто-поправка на закона.
„Такава законова мярка ще е от полза. Особено в аспекта на безопасността на движение по пътищата. Имаме специални технически уреди, с които измерваме дълбочината на грайфера“, конкретизира гл. инспектор Петко Камбуров.
Той се притеснява, че преди снеговалежа автомобилите технически са неподготвени, което пък носи последствия – завишен брой ПТП.
Има и много нарушители сред пешеходците. Не се използват подлези, надлези, пешеходни пътеки. Отговорността за безопасността е споделена.
„Употребата на упойващи вещества също ще носи последствия. Глобите ще бъдат завишени „по 2“, особено за употребилите алкохол“, каза още той.
За Варна има 20 случая на дрогирани шофьори. Карането след запой обаче своеобразен хит, стана ясно от изнесените данни. Проверките са всекидневни, а не кампанийни. Над 11 000 са превишилите скоростта за каране, независимо от информацията за радари.
Иван Барбов
Още по темата: "Щрихи от утрото" (1.11.2016) - Започна акция „Зима“