Президентът проведе с АБВ първата от поредица срещи с парламентарно представените партии през традиционния месец на политическите консултации.
През 2016 г. не трябва да допуснем да се стигне до нова спирала на политическа нестабилност, заяви държавният по време на разговора с представителите на партията на Георги Първанов.
Основен акцент беше поставен върху реформите в системата на правораздаване и в сектор „Сигурност“, както и в секторите образование, здравеопазване и в пенсионната система, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Плевнелиев и представителите на АБВ подчертаха необходимостта от диалог както в рамките на управляващата коалиция, така и в Народното събрание, за постигане на подкрепа за осъществяваните реформи и за подобряване на качеството на законодателния процес.
В тази връзка прозрачността и предвидимостта при промяна на законодателството е от особено голямо значение за стабилността на страната, беше подчертано по време на разговора.
За целта от партия АБВ предлагат създаването на Законодателен съвет към председателя на Народното събрание.
Диалогът е крайно необходим и при реализацията на пакета от промени на законодателството за реформа в сектор „Сигурност“. Според АБВ непредвидимостта и липсата на прозрачност създава напрежение в сектора и демотивира служителите.
От партията се обявиха и за увеличаване на бюджетите на специалните служби, за да могат ефективно да изпълняват функциите си в условията на усложнената среда на сигурност.
АБВ предложиха държавният глава да свика Консултативен съвет за национална сигурност за състоянието и перспективите за развитие на сектора за сигурност в условия на европейска миграционна криза.
Президентът и ръководството на ПГ на АБВ заявиха категорична подкрепа за повече пряка демокрация в България. От партията припомниха и положителните си позиции по предложения от държавния глава през 2015 г. национален референдум с три въпроса, като припомниха и предложенията си за промяна на Конституцията за увеличаване на правомощията на президента на България. Сред тях е и възможността държавният глава да насрочва референдуми без да е необходимо те да бъдат разглеждани от Народното събрание.
От АБВ представиха и предложенията си за облекчаване на условията за сънародниците ни зад граница да участват в политическия процес в Родината.
От партията разкритикуваха работата на вицепремиера Меглена Кунева по антикорупционното законодателство, предаде БНР.
Румен Петков посочи, че дори президентската администрация не разполага с текстове на антикорупционното законодателство.
"Няма готовност от госпожа Кунева и нейния екип да бъдат представени реални текстове за антикорупционна законодателна дейност", отбеляза той.
Липсата на антикорупционно законодателство ще направи невъзможно ефективната ралбота за разширяване дейността на съдебния инспекторат.