Варна °
fallback
България
16:45 | 17 май 2025
Обновен: 00:40 | 18 май 2025

Софиянци подкрепиха изучаването на "Добродетели и религии" в училище

Хиляди се включиха в шествие в столицата

По материала работи: Слав Велев

Снимка: БГНЕС

Хиляди софиянци подкрепиха въвеждането на прпедмета "Добродетели и религии" в училище с шествие в столицата. Инициативата бе организирана от граждански организации с подкрепата на Светия синод. Българският патриарх Данил отслужи молебен в катедралния храм "Св. Александър Невски", откъдето тръгна и шествието. 

Българското училище е родено от църквата, каза патриархът в своето слово. "Благодаря на всички вас, които дойдохте на днешния ден да подкрепим една дългогодишна инициатива, подета от Светия синод още в началото на 90-те години, веднага след демократичните промени – завръщането на предмета „Вероучение“, или както сега е работното му наименование „Добродетели и религия“, в редовната програма. Благодаря ви, че дойдохте да подкрепим инициативата на Министерството на образованието и подкрепяме министър Красимир Вълчев за разбирането, доблестта, куража, смелостта да подеме това дело и да се възвърне полагащото се място на този предмет в учебната програма“, каза в свое слово патриархът, след като отслужи молебен в патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“.

Според него с въвеждането на „Добродетели и религия“ в редовната програма ще се възстанови историческата правда. То ще ни даде възможност да бъдем истински продължители на делото на нашите първоучители - светите братя Кирил и Методий, техните свети ученици и всички труженици на родната ни просвета до ден-днешен, каза патриарх Даниил. Допълни, че без вярата, в която те са ни просветили, не е възможно да осмислим и да имаме адекватно разбиране нито за историята, нито за книжнината, нито за литературата ни, нито за нашата култура. 

„Именно Господ Иисус Христос е този, който ни е дал примера какво означава думичката „любов“. Днес много човеци използват тази дума, говорят за любов, но когато се вгледаме в душите си, виждаме по-скоро униние, незнание, недоумение, страхове, разделение, недоверие, себелюбие, страх за себе си“, отбеляза българският патриарх.

По думите му децата трябва да се запознаят още от ученическата скамейка с тази вяра, която е родила и опазила добродетелите в душите най-напред на светците, а после на всички наши предци. „Тогава ние ще имаме надежда, че това семе на доброто ще покълне и в техните души. Ще даде добър плод на добродетел, на вяра и ще имаме някаква надежда за нашето отечество. Защото от времето, когато този предмет и въобще вярата беше опитано да се изтласква в покрайнините на обществото, да се маргинализира, виждаме до каква бездуховност, виждаме до какъв срив на ценностите, виждаме до какъв разпад на семейните връзки, на връзките в обществото се достига. Защото празно място в природата и човешката душа няма. Ако там не се постараем да отстояваме доброто, то разрушителната сила на греха, която действа във всеки човек, върши своето и тя деградира както нашата личност, така и облика на цялото общество. Затова нека мирно, кротко, с дръзновение да подкрепим министър Вълчев, Министерството на образованието и всички, които поеха върху себе си в този момент политическата отговорност за въвеждането на този предмет в редовната програма на българското училище. Да ги подкрепим, да знаят, че не са сами. Това е желание на болшинството от народа, зад тях стои болшинството от народа“, посочи патриарх Даниил.

Той призова да не се използват „несъстоятелни“ аргументи, че религията нямала място в съвременното училище и общество.

„Множеството плакати, които са с мисли на световноизвестни учени, нобелови лауреати, изтъкнати учени в своята област, които са били дълбоко вярващи човеци, които казват именно, че вярата им е помогнала за техните научни търсения, тяхната безпристрастност, тяхното усърдно изследване на заобикалящия ни свят и в който те виждат проявата и на божията сила, премъдрост, човеколюбие. И чрез изследването на творенията много от тях са достигнали именно до вярата в Бога. Какво научно може да има в това да отричаме нашите предци? Нима има научен аргумент да пренебрегнем делото на светите братя Кирил и Методий, на светите седмочисленици, на свети цар Борис, на свети Паисий, на просветителите по времето на нашето възраждане“, каза патриархът.

Пред събралите се хора, подкрепящи въвеждането на предмет „Добродетели и религия“ в редовната програма на училищата, говори и осмокласникът Борис Нанков от Карлово. „Аз си пожелавам да има редовен предмет „Добродетели и религия“ в училище, защото нашият Господ и Спасител Иисус Христос е казал: „Оставете децата и не им пречете да дойдат при мене, защото на такива е царството небесно“. Кой има против това ние, децата, да знаем повече за вярата на нашите велики царе, светци, най-достойни предци, будители и борци за освобождение? Кой има против това децата на България да растат по-добри и честни, образовани, даващи и обичащи ближен, народ и отечество“, каза ученикът.

„Реших да участвам в шествието с цел да подкрепя въвеждането на новия предмет „Добродетели и религия“, тъй като този предмет ще образова нашите деца и бъдещото поколение на България в основните духовни ценности, в основни религиозни начинания. Светското образование няма да се наруши, защото този предмет дава възможност на избор дали децата да се обучават в религия, или в етика и добродетели. Също така, преподавателите, които ще преподават тези профили, са светски учители. Няма да бъдат свещеници“, каза пред БТА млад мъж, който участва в шествието.

„Според мен трябва да се изучава религия, защото дори ние, моето поколение – аз съм малко по на години, сме непросветени. И когато се говори за религия, било то за история на религията, или за разновидност на религията като такава, децата са непросветени. Те не знаят. След като в семейната клетка, в семейството не се знае и не се изповядва, какво да говорим? Аз приветствам това, че днес се организира това шествие, това е много полезно. Мисля, че ще дойдат много хора, лошо, че транспортът сега затрудни придвижването на хората“, каза жена, подкрепяща въвеждането на „Добродетели и религия“ в редовната програма на училищата в страната.

„Очаквам това нещо да се случи още от моето детство – да изучаваме религия в училище, най-вече да изучаваме божието слово и той да ни подкрепя. Да вървим заедно по пътя на спасението и да си послужим един на друг с добродетелите, които ни е завещал“, посочи жена, дошла от Стара Загора, за да се включи в шествието.

„За мен е огромна радост, че сме се събрали, защото ние сме един народ и това е дело всенародно. Дело, което касае всяко семейство, всяко българско дете и цялата ни родина. И се включвам точно за да бъда съпричастна на всички тези българи, които желаят едно ново възраждане за България, за нравствеността на нашите деца. И за това да живеем с надежда и доброта помежду си. „Добродетели и религия“ като предмет трябва да влезе в българското училище и по-точно да бъде възстановена тази практика, която до 1944 г. е съществувала – децата, наред с интелектуалните знания, да придобиват култура на общуването, културата на своята религиозна грамотност, култура на това да познават своята история в дълбочина, систематично, за да имат национално самочувствие, да имат личностно самочувствие и положителни модели, на които да подражават в своето израстване. Защото в момента повечето модели, които децата ни копират или са деструктивни, или са свързани с пороците, а не с благочестието и добродетелта“, отбеляза друг участник пред БТА.

Шествието продължи по улица „Г. С. Раковски“, бул. „Цар Освободител“, както покрай Министерството на образованието и науката, ул. „Съборна“ и ще завърши на площад „Св. Неделя“. При възможност участниците ще преминат още през пешеходната част на булевард „Витоша“, ул. „Солунска“, площад „Славейков“, улица „Граф Игнатиев“ до храм „Свети Седмочисленици“. Шествието е водено от българския патриарх и Софийски митрополит Даниил.

"По предложение на МОН за първи път от 1944-та година насам в България ще бъде дадена възможността и свободата на родителите да избират дали децата им да учат предмет "Религия" в училище. Избират, а не задължават - тъй като за тези, които не желаят, ще има опцията да изучават сходен предмет, основаващ се върху философия и етика, както е и в момента", обясниха  организаторите от Фондация "Консервативно Общество", фондация "Нашият дом е България" и ежегодната обществена кампания "Месец на семейството".

"Тези възможности и свобода на избор пречупват 80 години задължителен атеизъм в образованието, наложен след 1944-та година", допълват организаторите.

Автор на статията:
Слав Велев
Българският патриарх Данил патриарх Данил патриарх Данил новини политика шествие София религия Добродетели и религии предмет училище
0 коментара
fallback
fallback