Варна °
fallback
Живот
15:58 | 29 юни 2019
Обновен: 05:51 | 20 май 2025

Колко вредно е заседяването пред телевизора?

Според изследване то нанася повече щети на сърцето отколкото работата пред компютър

По материала работи: Пламен Янков

Да се отпуснеш пред телевизора след дълъг работен ден може да изглежда много разтоварващо, но според американски учени това е много вредно за сърцето, съобщи в. "Мирър", цитиран от БТА и Dnes.bg.

Връзката между заседяването и рисковите фактори за сърдечносъдови заболявания - високо кръвно, затлъстяване, диабет, е добре известна.

Според изследване на Американската асоциация за сърдечно здраве хората, които гледат повече от четири часа телевизия дневно, са с 50 процента по-застрашени от сърдечни заболявания и ранна смърт от гледащите телевизия по-малко от два часа дневно.

Разликата между застояването пред телевизора и работата на бюро е, че вечер хората най-вероятно са попреяли и може да седят непрекъснато с часове, докато стане време да си легнат. В службата все се налага да станат за нещо, обясни ръководителят на изследването Джанет Гарсия от университета на Централна Флорида.

Учените са проследили 3592 афроамериканци в Джаксън, Мисисипи, осем години. Резултатите показаха, че на бюро се заседяват предимно жени, по-млади, с по-висок доход, но с наднормено тегло. Те се хранят сравнително здравословно, движат се умерено, но обикновено не пушат, нито пият.

Пред телевизора се задържат задълго хора с по-ниски доходи и по-ниска степен на образование. Те не се движат много, имат по-висок индекс на телесната маса, често пушат, хранят се нездравословно, пият повече и често са с високо кръвно.

Една трета от участниците в изследването са казали, че гледат телевизия повече от четири часа дневно.

Учените са работили с афроамериканци, защото при тях сърдечносъдовите заболявания са много повече.

Връзка между заседяването пред телевизора и сърдечносъдови заболявания не е установена за хората, които спортуват по 150 минути седмично.

Четете още: Как съвременните технологии влияят на зрението?  

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback