Хората сме единствените бозайници, които плачат. Според изследователите това е начин да сигнализираме на околните, че сме разстроени. Насълзените очи „нарушават“ визуалния контакт, който може да се възприема като войнствен.
Областта в мозъка, която контролира емоционалния отговор, не направи разлика между моментите на тъка и щастие, той „знае“ единствено, че сме емоционално претоварени. Макар сълзите основно да се свързват с тъга, плачът основно е израз на уязвимост и всъщност това е причината да плачем и когато сме щастливи.
Защо се изчервяваме, когато сме засрамени?
Когато сме притеснени, в организма се отделя адреналин, който води до разширяване на кръвоносните съдове. Изчервяването се приема за физическо извинения за допусната грешка. Смята се, че зрението ни е еволюирало, за да установява промените в цвета на кожата.
Когато сме нервни, защо се чувстваме сякаш пърхат пеперуди в стомаха?
При напрегнати ситуации, дихателната тръба се готви за действие, като се повишава притока на кръв и се учестява дишането. В резултат кръвта се насочва далеч от стомаха – към белите дробове и мускулите.
Защо се усмихваме?
Усмихваме се, защото това ни „кара“ да се чувстваме добре. Усмихването повишава активността в областта на мозъка, свързана с възнаграждението. А когато се усмихваме заедно с приятел, се активира зоната, която контролира социалното обвързване.
Защо се смеем?
Според изследователи смехът е начин за общуване при погрешно разбрани ситуации за опасност. Това обяснява защо ни става смешно, ако някой падне например. Смехът е израз на облекчение при притеснителни ситуации, които са завършили благополучно.
puls.bg
Коментари