Система за ранно алармиране при опасност от наводнения е предотвратила още човешки жертви и големи щети, стана ясно от представянето и от Ивайло Трендафилов – гл. експерт в Дирекция „Европейски политики и програми“ на Община Бургас. Специалистът участва в обучителна кампания по проблемите, свързани с наводненията, провеждана от Басейнова дирекция „Черноморски район“ във Варна. „Изпълнихме успешно един пилотен за България проект . Големите щети и човешките жертви при последното наводнение не бяха на територията на Бургас, а в съседна община. Ако и там имаше подобни уреди, измерващи нивото на водата, щеше да се получи по-ранна информация и да се предприемат по-навременни мерки – обясни Трендафилов.
Системата има 22 станции. Измерва 24 часа, 7 дни в седмицата. Има радарен център, а станциите са със соларен панел, защото са на места, където няма електричество. Видеокамера изпраща снимки на всеки 15 минути осреднена информация за водното ниво. Зелен цвят показва когато всичко е наред. При оранжев вече съществува опасност и при червен – нивото е критично. При повишено ниво информационната система изпраща автоматично смс-и до предварително подбрани хора – зам.кметове, „Пожарна безопасност“, всички, които отговарят на местно ниво за безопасността на населението. Самата информационна система, в която постъпват данните е свободна, всеки може да влезе и да я разгледа. Има и архив. Междинният праг е доста под критичния праг. Зависи какво е покачването на нивото, но в рамките на няколко часа по-рано може да пристигне информация за опасност – допълни експертът.
По думи на Трендафилов, при последните наводнения в Бургаско, информация за критично ниво е получена в полунощ. Дежурният е подал сигнал до кметските наместници в селата и те са започнали да предупреждават местното население за опасността. Самото бедствие в Бургас е станало в 1.30 през нощта. Т. е час и половина по-рано хората са имали възможност да реагират и да се спасят. Всички райони в Община Бургас са обхванати от тази система. Целият проект е изпълнен с евросредства и е на стойност 700 000 евро, което включва и всички мониторингови станции. Според експерта могат да си го позволят и по-малки общини, защото има фирми, които предлагат станции без информационната система и не са толкова скъпи.
Освен срещата във Варна днес, са планирани още три - със заинтересованите страни в областите Бургас, Сливен и Ямбол на 21 ноември, в областите Шумен и Търговище на 23 ноември и в областите Варна и Добрич на 27 ноември.
Ели Маринова
Снимка Пламен Гутинов
Четете още: Проф. Колев: Система за ранно оповестяване би предпазила от щети при наводнения