Жана Шаркова е поредният творец от варненската Улица на занаятите, с който ще ви запознаем в нашата поредица. Жана реди мозайка от камъчета, мидички и пясък, като изработва картини и различни сувенири. Казва, че много обича заниманието си и го върши с голямо удоволствие. Едно от най-мащабните й произведения е пано с изображение на Мерилин Монро. Работи изцяло с природни материали, които събира сама или приятелите й носят от всяко свое пътуване.
- Какво е специфичното за вашия занаят? - Търпението… Всички се учудват, като видят колко малки са камъчетата, с които работя. Нужно е наистина голямо търпение, но на мен лично ми доставя удоволствие и ме успокоява.
- С какви материали работите?
- Миди, камъчета и пясък. Другото, с което работя, са корени, изхвърлени от реките или от морето. Почиствам ги, оформям ги и правя свещници от тях, които отново декорирам с мидички.
- Какви са наблюденията ви, вашият занаят популярен ли е в България? - Не мисля… Това, което аз знам, е, че във Варна има десетина жени, които се занимават, и за всички тях е хоби. Тези, които познавам, също като мен много обичат това, което правят, и им носи голямо удоволствие. Заниманието ни е вид редене на мозайка, но не класическата, а с по-ситни камъчета.
- Разкажете малко повече за техниката, която използвате? - Първо рисувам изображението и след това лепя върху него камъчета, пясък или миди. Зависи какво целя да постигна…
- А много време ли отнема изработването на едно произведение? - Зависи от големината на обекта. Имам една картина с изображение на Мерилин Монро, която изработвах около половин година. Свещниците, които правя от корени, стават доста по-бързо.
- Спират ли се посетители в ателието ви на Улицата на занаятите? - Да! Това ми доставя голямо удоволствие. Аз за първи път излагам нещата, които правя толкова масово. Имам три изложби до момента. На хората много им харесва. С голям интерес разглеждат, питат, други искат да си доведат децата, за да ги науча. Не отказвам на никой, който се интересува. С удоволствие ще покажа, ще науча всеки, който има желание.
- Казахте, че сама сте се научили на този занаят, а имате ли вече ваши ученици? - Все още нямам, но имам приятели, които съм научила.
- Какво ви вдъхнови да започнете да се занимавате с това? - Няма конкретна причина. Винаги съм обичала да правя нещо. Спомням си, че започнах с чинийки, върху които лепях камъчета, с които изписвах „ВАРНА“. След това гледах много клипчета в интернет и се запалих да правя и други неща, дойдоха различни идеи.
- От това, което виждам, освен голямо търпение и доста сръчност се изисква за вашия занаят? - Не бих казала! Поне за мен не е трудно… На първо място е търпението!
- От кои по-интересни дестинации имате материали, с които работите? - Имам черни камъчета, които съм носила от Санторини, те са гладки и почти еднакви. Там има черен пясък, пообиколих и си събрах. Пясъкът от Петра е материалът, който са ми донесли най-отдалеч. Той е два вида. Много е интересен цветът му, има съвсем лек лилав оттенък. Черният пясък е от Тенерифе, а мидички имам отвсякъде. Носят ми ги приятели и за да не се притесняват как ще ги съхранят, им казвам, че аз ги чупя, за да работя с тях. Имам една много голяма, тя е от Егейско море.
- Подарявате ли на приятелите си ваши творби? - Да, разбира се! Много често…
- А деца проявяват ли интерес към вашия занаят обикновено? - И големи… Интересно е, че дори и мъже искат да се научат. Харесва им. Сега учат внуците си да лепят камъчета и миди.
Полина Петрова Снимки Пламен Гутинов
Четете още: Галя Николова, тъкачка: Научих се да превръщам всяка грешка в ефект!
Петко Петков: Работя много, за да оставя нещо след себе си!
Руменка Николова: Плъстенето е сред най-древните занаяти
Ивелина Русева, стъклописец: Щастлива съм, че с таланта си нося радост и на други хора!