Ялта е сърцето на руската Ривиера,
от едната страна са планините на Крим, а от другата – лазурното море. В центъра на града - реставрираните сгради от съветската епоха, и се разхождате по крайбрежната улица. След като в местния ресторант сте си поръчали пресни морски дарове, потопени в шума на морето и музиката „на живо“, вие осъзнавате: Ялта е главният курорт на Крим. Известен е и с историческата Ялтенска конференция, състояла се между световните политически лидери Франклин Рузвелт, Уинстън Чърчил и Йосиф Сталин.
На южното крайбрежие на Крим
между залива на Черно море и Кримските планини, на 1479 км от Москва, Ялта винаги е била най-популярният курорт на полуострова, такъв си остава и до днес. 250-те слънчеви дни в годината, чистите плажове и санаториуми и много други развлечения привличат тук ежегодно над половин милион туристи, които са омагьосани от природата и прекрасните пясъчни плажове.
Градът на щастието дава много възможности
за отдих и забавления, които не трябва да пропускате. Не пропускайте да се повозите на построения още по съветско време фуникуляр (вид лифт) в центъра на Ялта, който бавно влачи разноцветните кабинки към откриващата се от хълма Дарсан гледка. Долу виждате морето, колоритните къщички, градините, беседките и кулата със стария часовник. Тук е къщата на знаменития руски драматург А. П. Чехов. Сестра му Мария се е постарала всичко да се поддържа в автентичен вид и днес всичко изглежда така, сякаш всеки момент писателят ще излезе от кабинета си и ще ви попита дали ще пиете чай.
Преодолейте 800-те стъпала по пътя
за Лястовичето гнездо – скала с невероятна гледка към морето, на която е построена малка кула. Външния си вид и приликата си със замък това място дължи на немския петролен магнат П. Штейнгел, който обичал да си почива в Крим и който в началото на ХХ век решил да построи тук романтичен замък, приличащ на средновековните постройки по бреговете на Рейн. Търговците на чурчхела – десерт от орехи във втвърден плодов сок, оформен като разноцветни гроздове, са почти навсякъде. Не го купувайте в близост до забележителности, по-добре на местните пазари – ще спестите.
Посетете Масандра и се потопете в атмосферата
на истинското старинно производство на вино, дегустирайте червения портвайн „Ливадия“, полусладкото вино „Черният доктор“ или бялото десертно „Седмото небе на княз Голицин“. Купете си бели череши и кайсии по пътя за Воронцовския дворец, в който по време на конференцията в Ялта през 1945 г. отсяда У. Чърчил. Дълго ще търсите самия дворец, изгубени около него в парка с романтични места: Чаеният павилион, Лебедовото езеро, а също така Слънчевата и Контрастните поляни.
Направете екскурзия, посветена на граф Михаил Воронцов,
руски държавник и герой от войната през 1812 г. Както и много други влиятелни фигури на своето време, той бил член на масонската ложа. Затова в резиденцията му и в парка наоколо са скрити тайни знаци и символи, характерни за архитектурата и оформлението на най-могъщото братство. След Воронцовския дворец се прехвърлете на Ливадийския – ялтинската вила на августейшото семейство на последния руски император Николай II, впоследствие това е мястото, на което се провежда конференцията в Ялта през 1945 г.
Изкачете върха на планината Ай-Петри
по пешеходната Боткинска пътека, създадена специално за лечебно ходене и климатотерапия. Струва си по склоновете на планината да бъдат посетени Петринския меридиан, пещерите, метеорологичната станция и върха Бедене-Кър, а от специално направената площадка на платото се открива гледка към крайбрежието. До върха може да се стигне и с автомобил или като използвате лифта. По склоновете разгледайте необикновения водопад Учан-Су. Той е най-ефектен не през лятото, а по време на проливните дъждове или когато се топят снеговете. Името му се превежда като „летящата вода“: според легендата прекрасна девойка била отвлечена от дракон и тя се превърнала в стремително летяща от скалата вода.
Въобще Ялта е прекрасно място, съчетаващо най-новото в туризма и припомнящо за старата слава на СССР.
ГЛЕДКАТА ОТ ЛИФТА към крайбрежието е зашеметяваща.
КЪЩАТА НА А. П. ЧЕХОВ разказва всичко за великия драматург.
РОМАНТИЧНИЯТ ЗАМЪК Лястовиче гнездо си остава атракция и до наши дни.
ВОРОНЦОВСКИЯТ ДВОРЕЦ припомня за времената преди СССР.
ЯЛТЕНСКИТЕ ПЛАЖОВЕ са бленувани от туристите.
КРАЙБРЕЖНАТА АЛЕЯ е привлекателна и през деня, и след залез слънце.
ПРИСТАНИЩЕТО за круизни кораби.
Черно море
Четете още Раят слиза на Земята в Сейшелските острови
Канкун – туризъм в земите на маите
Слима – туристическата перла на Малта
Атина разказва антична приказка на туристите
Батуми – морски туризъм със спомен за другаря Сталин
Билбао – от металургията до музея „Гугенхайм“
Ню Орлиънс – джаз, плаж и история
Венеция – град на гондоли и канали
Минало, настояще и бъдеще си подават ръка в Банкок
Хонолулу е мечтата на всеки турист
Маями – райско кътче за бедни и богати
Истанбул ни изкушава с най-доброто от Европа и Азия
Пърт – живот между пясъка, реката и океана
Осло – от фиордите до плажа и карането на… сърф!
В Дубай туристът се докосва до лукса на шейховете
Лисабон ни дава духа на пътешествениците
В Ел Ей директно от плажа ставате кинозвезда
Две цивилизации си подават ръка в Хонконг
Дъблин – от пъбовете до културния туризъм
Ню Йорк съдържа чиста енергия за забавления и бизнес
Сан Франциско е любим на милиони туристи от цял свят
Идете на сърф или на... опера в Сидни
Варна с основание е морска столица на България
Коментари